Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Underwood Community Schools

Athletics & Activities

Working...

Ajax Loading Image

 

Underwood Boys Track Team Wins State Championship!

Success all around for boys and girls track teams at the Blue Oval

The boys track team capped an amazing three days at the 2021 State Track Meet at Drake Stadium with a win in the 4 x 400 Meter Relay, which also ensured the team would bring home the State Championship trophy!  The team battled back and forth with conference rival Treynor throughout the meet.  Senior Brayden Wollan capped off his career with three gold and one silver medal in the meet.  He anchored the 4 x 400, won the 200 and 400 meters, and placed 2nd in the 100.  Other top finishers were Scott Pearson placing 2nd in the 800 meters, Chris Gardner placing 3rd in the shot put, the distance medley relay of Collin Brandt, Bryce Patten, Alex Ravlin, and Scott Pearson placing 2nd, and the 4 x 800 team of Bryce Patten, Josh Ravlin, Alex Ravlin, and Scott Pearson placing 3rd.  

The girls track team had many outstanding performances at State as well.  Sophomore Aliyah Humphrey placed 3rd in the 800 meters, senior Zoe Rus placed 4th in the shot put, senior Haylee Seidler was 7th in the discus, and freshman Alizabeth Jacobsen placed 8th in the high jump.  A number of first-time qualifiers in relays means the future is bright for the girls team, too!

Congratulations!

Results:

Discus

Haylee Seidler        7th        121' 05"

Chris Gardner        10th        135' 08"

Shot Put

Chris Gardner        3rd        52' 0.25"

Zoe Rus                4th        39' 9.5"

High Jump

Alizabeth Jacobsen    8th    5' 2"

Sydney Leaders        22nd    4' 10"

Long Jump

Jordyn Reimer        16th    15' 6.5"

100 Meters

Brayden Wollan    2nd        11.23

Chase Ryan          21st        11.77

200 Meters

Brayden Wollan    1st        21.86

400 Meters

Brayden Wollan      1st        47.73

Aliyah Humphrey    8th        59.65

110 Hurdles

Hailey Martin        18th    17.07

800 Meters

Scott Pearson      2nd     1:58.87

Aliyah Humphrey    3rd    2:17.46

4 x 100 Relay        

Chase Ryan   

Joey Anderson   

Quinn Kuck   

Collin Brandt    20th     45.39

Shuttle Hurdle Relay

Hailey Martin    

Alizabeth Jacobsen

Ellie Hackett

Jordyn Reimer    11th    1:11.39

Jake Reimer

Hayden Goehring

Wyatt Baker

Carter Davis    15th    1:04.61

4 x 200 Relay

Kinsley Ferguson

Tayler Krueger

Chloe Clawson

Jordyn Reimer    15th    1:50.58

4 x 400 Relay

Kinsley Ferguson

Jordyn Reimer

Allie Witt

Aliyah Humphrey    18th    4:15.38

Scott Pearson

Alex Ravlin

Bryce Patten

Brayden Wollan    1st       3:25.42

4 x 800

Georgia Paulsen

Allie Witt

Clair Crilly

Aliyah Humphrey    12th     10:14.49

Bryce Patten

Josh Ravlin

Alex Ravlin

Scott Pearson    3rd    8:16.02

Distance Medley

Collin Brandt

Bryce Patten

Alex Ravlin

Scott Pearson    2nd      3:38.71