Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Underwood Community Schools

Athletics & Activities

Working...

Ajax Loading Image

 

A Look Back At Another "Banner" Year at Underwood!

It was a year of amazing accomplishments!

Accomplishments for 2022-2023

Student/Staff Accomplishments

2022-2023

 

All-Iowa Honor Dance Team

Zoey Miles 

Kate Spitznagle

Hailey Martin

 

SWIBA Honor Band

Johnathan Harold

Samantha Spiker

 

Iowa Dance Teams State Championships

Hip Hop-1st Place

Poms-5th Place

Rileigh Martin Ava Brainard

Sydney Nelson    Zoey Miles

Kate Spitznagle   Kaylee Verhage

Hailey Martin        Finley Roberts 

Maggie Hough      Lydia Bracker

 

State Cross Country

Lilly Irwin

 

State Swimming

Claire Crilly

 

Football

District Champions

State Semifinalist

 

Des Moines Register All-State (1st Team) 

Alex Ravlin

Walter Ausdemore

Mason Boothby

Alex Ravlin

IPSWA/IFCA All-State (1st Team)

Des Moines Register All-State (1st Team)

All District Football (1st Team)

District Offensive Player of the Year

Mason Boothby

IPSWA/IFCA All-State (2nd Team)

Des Moines Register All-State (1st Team)

All District Football (1st Team)

 

Walter Ausdemore

Des Moines Register All-State (1st Team)

All District Football (1st Team)

Thomas Huneke

KMA A/1A/2A Lineman of the Year

District Lineman of the Year

All District Football (1st Team)

All District Football

First Team

Alex Ravlin

Maddox Nelson

Mason Boothby

Graham Jensen

Walter Ausdemore

Thomas Huneke

Second Team

Jack Vanfossan 

Josh Ravlin

Third Team

Max Tiarks

Aiden Cline

Wyatt Baker

Assistant Coach of the Year

Jon Williams

 

Nate Mechaelsen

IFCA Coach of the Year-Class 1A

District Coach of the Year


 

Alizabeth Jacobsen 

IGCA All-State (3rd Team)

All-District Volleyball

KMA Elite (2nd Team)

WIC Conference Player of the Year

WIC Conference (1st Team)

 

Delaney Ambrose

WIC Conference (2nd Team)

 

Lydia Bracker

National Cheer Association All-American

Winter Guard-Division I Rating

Faith Renshaw Tiffany McMullen

Trista McMullen Kate Fitzpatrick

Cloee Malnack Haylee Jacobsen

Allison Britten 

Delaney Cunningham

 

State Quiz Bowl

Kira Hetfield, Samantha Spiker, Scott Jensen, Jonathan Rosas, Taylor Hills


Wrestling

Gable Porter

State Champion (3rd Time; 1 Runner-up)

District Champion

Western Iowa Conference Champion

Mr. Iowa Wrestler-1A

KMA Wrestler of the Year

 

Blake Allen

State Champion

District Champion

Western Iowa Conference Champion


Maddox Nelson

State-6th Place

District Champion

Western Iowa Conference Runner-Up

 

Carson Thomsen

7th Place

District Champion

Western Iowa Conference Runner-Up

Avery Vacek

State Qualifier

 

Hayden Heun

State Qualifier

District Champion

Western Iowa Conference (3rd Place)

 

Girls State Wrestling

Kalen Westerfield

State Qualifier

 

Girls Basketball

Western Iowa Conference Champions

 

Aliyah Humphrey

IGCA All-District Team

WIC Conference-1stTeam 

 

Leah Hall

WIC Conference- 2nd Team

 

Alizabeth Jacobsen

All-State-3rd Team

WIC Co-Player of the Year

IGCA All-District Team

 

Boys Basketball

 

Jack Vanfossan

IBCA All-Substate Team

Western Iowa Conference (1st Team)

KMA All-WIC Junior

 

Mason Boothby

Western Iowa Conference (1st Team)

KMA All-WIC Junior

 

Garrett Luett

KMA All-WIC Freshman

KMA All-WIC Reserve

 

Owen Larsen

KMA All-WIC Reserve

 

Josh Ravlin

Western Iowa Conference (2nd Team)

 

Alex Ravlin

Western Iowa Conference (Hon. Ment.)

 

Bowling

 

Faith Renshaw

State Bowling Team Champion

 

 

Piper Marcantonio 

State Bowling Team Champion

 

Special Olympics

 

Rylee Bonsall

State Basketball (3rd)

Special Olympics-Track (5th)

Lillian Beem

Individual State Speech

 

Kira Hetfield

All-State Quiz Bowl

 

Track and Field

 

Drake Relays Qualifier

Tieler Hull, Aliyah Humphrey, Hailey Martin, Jordyn Reimer

 

Aliyah Humphrey, Tieler Hull, Haley Stangl, Jordyn Reimer

 

Jordyn Reimer

Drake Relays-Long Jump

 

Thomas Huneke

Drake Relays-Shot Put

 

Western Iowa Conference Champions-Boys

 

Tieler Hull, Aliyah Humphrey, Hailey Martin, Jordyn Reimer

State Track-4 x 100M Relay 7th Place

 

Jordyn Reimer

State Track-Long Jump 7th Place

 

Aliyah Humphrey, Tieler Hull, Haley Stangl, Jordyn Reimer

State Track-4 x 200M Relay 6th Place

 

Hailey Martin

State Track-100M Hurdles 4th Place

Mason Boothby

State Track-400M Hurdles 8th Place

 

Mason Boothby, Wyatt Baker, Sam Hulsing, Jack Vanfossan

State Track-Shuttle Hurdle Relay 7th Place

 

Thomas Huneke

State Track-Shot Put 4th Place

 

Golf

Mary Stephens

Golf-Regional Qualifier

 

Soccer

District Champions-Girls

State Qualifier-Girls

 

 

Kaden Ogle

All-State Soccer (1st Team)

 

Graham Jensen

All-State Soccer (1st Team)

 

Dyson Rasmussen

All-State Soccer (2nd Team)

 

Lola Paulsen

All-State Soccer (2nd Team)

All-District Soccer (1st Team)

Western Iowa Conference (1st Team)

 

Georgia Paulsen

All-State Soccer (2nd Team)

All-District Soccer (1st Team)

Western Iowa Conference (1st Team)

KMAland Junior of the Year

KMAland Offensive Player of the Year

 

Avery Honan

All-State Soccer (2nd Team)

Western Iowa Conference (2nd Team)

 

Hollie Larson

Western Iowa Conference (1st Team)

 

Haley Stangl

Western Iowa Conference (1st Team)

 

Tieler Hull

Western Iowa Conference (1st Team)

KMAland Sophomore of the Year

 

Baseball 2023

State Runner-Up

WIC Conference Champions

District Champions

Jack Vanfossan

All Conference (1st Team)

All district-unanimous (1st Team)

KMA Pitcher of the Year

KMA All Western Iowa Pitching

KMA All Western Iowa Offense

KMA All Junior Team

KMA Junior of the year

1st Team IHSBCA All-State pitcher

1st Team IABASEBALL.COM All-State Pitcher

KMA All BASEBALL

KMA All-State 


Garrett Luett

All Conference (1st Team)

All District-Unanimous (1st Team)

KMA 8/9th Grader of the Year

KMA all 8th/9th Grade Team

KMA All Western Iowa Pitching

KMA All Western Iowa Offense

1st Team IHSBCA All-State Utility 

1st Team IABASEBALL.COM All-State Infield

KMA ALL BASEBALL

KMA All-State


Mason Boothby

All Conference (1st Team)

All District (1st Team)

KMA All-Junior Team

KMA All-Western Iowa Offense

 

Ryker Adair

All Conference (2nd Team)

KMA All 9th-Grade Team

 

Nick Hackett

All-District (2nd Team) IHSBCA

KMA All Sophomore Team

Easton Robertson

All District (2nd Team) IHSBCA

KMA All Sophomore Team

 

Andy Vanfossan

IHSBCA SW District Coach of the Year-2A

KMA Baseball Coach of the Year

KMA 2A State Coach of the Year 

KMA 2022-2023 Coach of the Year All Sports


Softball

Claire Cook

All-State (First Team)

All-District (First Team)